Estetinės odontologijos klinika

Asmens burnos higiena. Kodėl ji svarbi ir kaip užtikrinti kokybišką burnos higieną

Burnos priežiūra yra vienas būtiniausių kasdienių darbų, o žavi šypsena labai priklauso nuo mūsų valios ir pasirinkto gyvenimo būdo. Todėl šiandien su Jumis dalinamės svarbiausiais burnos priežiūros aspektais, padėsiančiais pasiekti šypseną, kurios taip trokštate.

Dantų valymas
Dantis rekomenduojame valyti du kartus per dieną (ryte ir vakare). Valyti reikėtų sukamaisiais, šluojamaisiais judesiais, nes taip geriausiai nuvalomi paviršiai ir nepažeidžiamos dantenos. Horizontaliais judesiais valomos ant liežuvio susikaupusios apnašos, šiam veiksmui taip pat galima naudoti ir liežuvio valiklį. Dantų valymui geriausia naudoti minkštą arba vidutinio kietumo dantų šepetėlį, kuris turi būti keičiamas kas 2–3 mėn., kai šereliai pradeda deformuotis. Taip pat dantų šepetėlį būtina pakeisti nauju, persirgus infekcinėmis ligomis.

Šepetėlių pasirinkimas
Dantų šepetėliai skiriasi galvutės dydžiu, forma, šerelių ilgiu ir storiu, kaklelio palinkimo kampu, kietumu (labai minkšti, minkšti, vidutinio kietumo, kieti ir labai kieti).

  • Labai minkšti šepetėliai skirti vaikams, taip pat žmonėms, sergantiems dantenų uždegimu.
  • Minkšti ir vidutinio kietumo šepetėliai skirti paaugliams ir suaugusiesiems.
  • Vidutinio kietumo ir kietais šepetėliais valomi dantų protezai.
  • Specialios paskirties šepetėliai naudojami, nešiojant kabes (breketus), esant netaisyklingai danties padėčiai dantų lanke bei sunkiai pasiekiamiems paviršiams valyti.

Vaistinėse galima įsigyti ir liežuvio valiklių. Sergant kai kuriomis sisteminėmis ligomis (pvz. virškinamojo trakto), ant liežuvio dažniausiai kaupiasi apnašos – jas reikia nuvalyti.

Kiekvieną kartą išsivalius dantis, šepetėlis turi būti kruopščiai nuplaunamas po tekančiu vandeniu ir pastatomas vertikaliai šereliais į viršų.

dantu-higiena-dantu-sepetukai

Tarpdančių siūlai

Dantų valyti tik šepetėliu nepakanka – mūsų tarpdančiuose dažnai užsilieka maisto likučių, kuriuos būtina valyti tarpdančių siūlu (flosu). Šie siūlai būna įvairaus storio, vaškuoti ir nevaškuoti, impregnuoti fluoru, su koteliu ir kt.

Siūlome rinktis vaškuotus siūlus, nes jie yra tvirtesni, nešerpetoja ir yra lengviau naudojami. Tarpdančių siūlą rekomenduojama naudoti prieš dantų valymą šepetėliu. Valant tarpdančius siūlu svarbu nepersistengti, valykite atsargiai, nepažeiskite dantenų, o valydami po tiltais ar kabėmis naudokite specialius siūlus, turinčius standų galiuką.

Svarbiausia nenaudoti siuvimo siūlų, nes jie nėra sterilūs ir gali sukelti infekciją bei pažeisti dantenas.

Tarpdančių šepetėliai

Tarpdančiai valomi ir specialiais tarpdančių šepetėliais. Jie gali būti įvairaus dydžio priklausomai nuo tarpdančio. Tinkamą tarpdančių šepetėlį gali rekomenduoti Jus prižiūrintis gydytojas odontologas ar burnos higienistas.

Dantų krapštukai

Dantų krapštukai būna įvairių formų (plokšti, trikampiai, apvalūs), plastikiniai ir mediniai, impregnuoti arba neimpregnuoti fluoru. Dantų krapštukai nevisiškai pašalina apnašas – jie padeda pašalinti maisto likučius tarpdantyje ir yra daugiau naudojami iškart po valgio. Jais galima lengvai pažeisti dantenas, todėl tarpdančių siūlai ir šepetėliai yra veiksmingesnė valymo priemonė nei dantų krapštukai.

Dantų pastos

Dantų pastos gali būti:

  • higieninės – malonaus skonio, gerai išvalančios, tačiau sudėtyje neturinčios gydomųjų medžiagų. Tokios pastos tinka mažiems vaikams, taip pat tinka žmonėms, turintiems protezus ant implantų ar alergiškiems veikliosioms pastų medžiagoms;
  • gydomosios–profilaktinės – šiose pastose be įprastinių higieninių medžiagų yra antikariozinių, antibakterinių, uždegimą stabdančių, mažinančių dantų jautrumą, slopinančių akmenų susidarymą ir kt. medžiagų. Tokios pastos (priklausomai nuo sudėties) mažina dantų jautrumą, trukdo susidaryti apnašoms, naudojamos karieso profilaktikai.

Patartina pastas keisti, nes prie jų veikliųjų medžiagų priprantama. Galima varijuoti pastų rūšimis arba pakeisti firmą, nes naudojant skirtingas pastas, jose esančios medžiagos ir jų sudedamųjų dalių santykis skiriasi.

Burnos skalavimo skysčiai

Tai papildoma priemonė burnos higienos priežiūroje. Dantų skalavimo skystis gali būti naudojamas prieš dantų valymą ir po valgio. Skalaudami prieš valydami dantis, lengviau nuvalysite apnašas, o jeigu skalausite po valgio, pašalinsite maisto likučius ir pagerės burnos kvapas. Skalauti rekomenduojama ne trumpiau kaip minutę.

Skalavimo skysčiai gali būti:

  • kosmetiniai – gaivina burnos kvapą ir naikina bakterijas;
  • gydomieji – padeda užgyti dantenų uždegimams, sergant gingivitu, periodontitu ir kt.

Gydomuosius skysčius geriau vartoti išsivalius dantis, nes veikliosios medžiagos tokiu atveju bus veiksmingesnės.

Galima naudoti ir vaistažolių nuovirus, pvz. ramunėlės slopina uždegimą, ąžuolo žievės nuoviras slopina dantenų kraujavimą, beržo lapai ir pumpurai veikia dezinfekuojamai ir t. t.

Kramtomoji guma

Becukrė kramtomoji guma – naudinga ėduonies profilaktikos priemonė. Kramtant skatinamas seilėtekis, gerėja burnos savivala. Jei kramtomojoje gumoje yra ksilitolio, ji dar veikia ir antibakteriškai. Kramtyti gumą reikėtų pavalgius ir tik iki 10 minučių.

1-53

Burnos priežiūra yra viena svarbiausių kasdienių užduočių, užtikrinančių gerą burnos sveikatą. Šiandien rinkoje galima įsigyti daugybę veiksmingų priemonių, todėl svarbu nepasimesti gausoje ir nežinant, kokį produktą rinktis, patarimo kreiptis į gydytoją odontologą, kuris rekomenduos Jūsų atvejui tinkamas burnos priežiūros priemones. Sveika šypsena – graži šypsena.

Klinikoje dirbančių gydytojų ilgametė patirtis bei profesinis meistriškumas Jums užtikrins aukščiausią teikiamų paslaugų kokybę.

Where to find us

Social Share