Vaikų dantų priežiūra
Kada reikia pradėti valyti dantukus?
Vaikų dantis pradedame valyti vos jiems išdygus – tai galima daryti drėgna marle, spec. servetėle ar švariu audėklu ryte ir vakare, prieš einant miegoti. Taip valyti galima tol, kol dantų paviršius lygus ir yra paprastos anatominės struktūros bei iki kol vaikučiui neišdygsta pirmieji pieniniai krūminiai dantukai, t. y. maždaug iki 1 metų. Vėliau reikia įsigyti minkštą vaikišką dantų šepetuką (pagal vaiko amžių) ir valyti dantukus juo. Taip pat pradžioje reikėtų nenaudoti jokios dantų pastos – svarbu, kad vaikas suprastų, jog dantukus reikia prižiūrėti.
Kada ir kaip naudoti vaikiškas dantų pastas?
Kol vaikas išmoks teisingos burnos higienos, rekomenduojama naudoti befluores vaikiškas pastas, kad vaikas išmoktų skalauti nenurydamas pastos. Naudojant fluoro turinčias vaikiškas dantų pastas, pradžioje reikia tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelius ir tik po pusės metų dėti pastos pagal mažylio rankos mažojo pirštelio nago ilgį. Kokio dydžio nagas, tiek ir pastos dedama ant šepetėlio, taigi augant vaikui nagas ilgėja, o pastos kiekis didėja.
Kaip valyti vaiko dantukus?
Kad ir kokie protingi pagal amžių būtų Jūsų vaikai, patys gerai išvalyti savo dantukų jie negali. Remiantis tyrimais, tėveliai turėtų valyti ir aktyviai padėti valyti savo mažylių dantukus maždaug iki 7 metų. Dantis reikia valyti du kartus per dieną po 2–3 min. Pastebėjus ant vaiko dantukų paviršiaus gelsvas arba rudas dėmes, kreipkitės į gydytoją odontologą bei nepamirškite ir patys reguliariai pas jį lankytis.
Ar reikia gydyti pieninius dantukus?
Sveiki pieniniai dantys vaikui yra labai svarbu.
Pieniniai dantys išlaiko ir sudaro burnoje tarpus, kurie reikalingi dygstant nuolatiniams dantims. Šie dantukai padeda vystytis vaiko žandikauliui, formuoja veidą, taip pat turi įtakos augimui ir svoriui bei vaiko virškinimo organų sistemos veiklai, nes pieninių dantukų dėka maistas yra gerai sukramtomas. Sveiki pieniniai dantys sudaro ir sveiką aplinką nuolatinių dantų formavimuisi. Todėl pieninius dantukus būtina prižiūrėti ir gydyti, nes sugedę pieniniai dantys yra potencialus infekcijos židinys vaiko organizme, o per anksti jų netekus gali atsirasti nuolatinių dantų sąkandžio problemų.
Silantai. Kuo jie naudingi?
Paprastai silantai naudojami nuolatiniams dantims saugoti. Procedūra visiškai neskausminga, mediciniškai vertinama kaip labai gera ėduonies profilaktikos priemonė.